BEZ CZARNY

Rośnie w zagajnikach, zaroślach, w sądach, w lasach, przy polach i rzekach. Pospolity w całej Polsce. Roślina posiada charakterystyczny i nie dla każdego miły zapach. Kwitnie w czerwcu i lipcu, owocuje w sier i wrześniu. Materiałem zielarskim są : liście, kwiatostan, kora i owoc.
LIŚCIE ZBIERAMY od maja do czerwca. Zbierając kwiaty, nie oddzielajmy ich od szypuł na których są osadzone. Wartościowe są całe bsldachy. Korę można pozyskiwać przez cały rok. Owoce suszymy w uchylonym piekarniku, w temperaturze 60-80 stopni Celsjusza, pozostałe zaś surowce w dużo niższej temperaturze : 20 - 40 stopni Celsjusza. Każda z części rośliny ma bogate i różne właściwości.
KWIATY DZIAŁAJĄ wykrztuśne, przeciwzapalnie, odkażająco, napotnie, odtruwająco, przeciwgorączkowo, moczopędnie, przeciwobrzękowo, rozkurczowo, rozgrzewająco, delikatnie uspakająjąco i nasennie ( w stosunku do dzieci). Ponadto uszczelnia naczynia krwionośne, mają działanie przeciwmiażdżycowe i regulują przemianę materii.
Z KOLEI OWOCE MAJĄ działanie delikatnie przeczyszczające, wzmacniają organizm, działają napotnie i przeciwgorączkowo, odtruwają organizm, działają moczopędnie, łagodzą nerwobóle i bóle mięśniowe, są żółciopędne i rozkurczowe.
LIŚCIE CZARNEGO BZU przeczyszczają, łagodzą kaszel i jednocześnie działają wyksztuśnie, działają osłonowo na układ trawienny, są żółciopędne, pobudzają wydalanie soków trawiennych, poprawiają apetyt, wzmacniają organizm, redukują obrzęki i wykazują wpływ przeciwreumatyczny. Odtruwają organizm, przyczyniając się do szybszego wydalania szkodliwych substancji, regulują metabolizm, a zewnętrzne - odkażają.
KORA JEST SILNIE moczopędna i przeciwobrzękowa, działa przeciwgorączkowo, napotnie i odtruwająco, żółciopędne, pomaga też w leczeniu kamicy nerkowej.
KIEDY STOSOWAĆ : KWIATY - przy przeziębieniu, grypie, chorobach zakaźnych, aby zbić gorączkę, złagodzić kaszel. Przy stanach zapalnych gardła, zatok, alergii, nieżytach układu oddechowego i pokarmowego, stanach zapalnych, przy pękających naczyniach, miażdżycy i zatruciach. Dla wzmocnienia, podczas rekonwalescencji i dla poprawy cery. Warto pić i stosować kompresy przy wszelkich stanach zapalnych i zmianach skórnych.
OWOCE - zaparcia, stany zapalne ozdrowieńcze, ogorączka, przeziębienie, choroby zakaźne, kaszel, bóle nerwowe, nieżyt oskrzeli i krtani, skąpomocz, zatrucia, choroby wątroby i pęcherzyka żółciowego ( lek wspomagający!) choroby alergiczne. Z LIŚCI MOŻEMY ROBIĆ napary lub odwary i pomijając przy zaparciach, zaburzeniach przemiany materii, kamicy żółciowej, po wycięciu pęchyka żółciowego, przy nieżytach czy wrzodach żołądka i zgadze. Można je stosować przy chorobach skórnych ( np. wrzodach, alergiach, pękaniu naczynek). Są idealne dla redukcji obrzęków, zwalczają kamicę nerkową i inne choroby nerek, obniżają gorączkę, odtruwają po zatruciu, przeciwdziałają bólą reumatycznym.
PRZECIWWSKAZANIA : Nudności i wymioty. Świeże owoce nadają się do spożycia po zagotowaniu. Ponadto od owoców należy oddzielić pestki ( najlepiej przetrzeć je przez sito). Pestki z owoców pod względem enzymów występujących w układzie pokarmowym wydzielają szkodliwy kwas cytrynowy. Sam sok i miąsz z owoców jest bardzo wartościowy i nie szkodliwy nawet dla dzieci.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Sernik na zimno z brzoskwiniami .

SYROP Z ZIELONYCH ORZECHÓW WŁOSKICH.

KOKTAJL OWSIANY Z TRUSKAWKAMI