MNISZEK LEKARSKI

Mniszek to kolejne superziele na naszym trawniku. Spotkać go można wszędzie : na łąkach, na ugorach, w sądach i na pastwiskach. Kwitnie od maja do czerwca. Właściwości lecznicze wykazuje korzeń, liście lub całe ziele oraz kwiat.
Korzeń wykopujemy wczesną wiosną lub jesienią. Liście i ziele zbieramy od wiosny do jesieni, natomiast kwiaty - wtedy kiedy kwitną. Wszystkie surowce suszymy w temperaturze do 40 stopni Celsjusza. Zawarte w mniszku substancje działają żółciopędne, moczopędnie, wzmacniająco, przeciwobrzękowo, przeciwreumatycznie, przeciwartretycznie, wzmacniają i uszczelniają naczynia krwionośne, zapobiegają powstawaniu miażdżycy, regulują krwawienia miesiączkowe (kwiaty i ziele), regulują przemianę materii, zapobiega powstawaniu kamicy moczowej i żółciowej oraz powstawaniu zastojów żółci, reguluje pracę wątroby, trzustki i pęcherzyka żółciowego.
Ziele poprawia też jakość krwi. Napary z mniszka lekarskiego poprawiają samopoczucie oraz pobudzają apetyt, jednocześnie przyspieszają metabolizm i przeciwdziałają otyłości.
KIEDY STOSOWAĆ : W przypadku chorób skórnych i metabolicznych, przy zaparciach, chorobach zakaźnych, wszystkich chorobach związanych z wątrobą i woreczkiem żółciowym, przy dolegliwościach odporności, złym samopoczuciu psychicznym. Przy zaburzeniu trawienia. W przypadku dolegliwości kobiecych: zaburzeniach miesiączkowania i hormonalnych. A także w chorobie miażdżycy.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Sernik na zimno z brzoskwiniami .

SYROP Z ZIELONYCH ORZECHÓW WŁOSKICH.

KOKTAJL OWSIANY Z TRUSKAWKAMI