POKRZYWA

Roślina występuje na terenie całej Polski, w lasach, na łąkach, na nieżytkach i przydrożach. Nie daj Bóg, wpaść w pokrzywy - jej listki pokryte są parzącymi włodkami. Produktem zielarskim jest ziele oraz kłącze.
ZBIERAMY POKRZYWĘ latem, od maja do września, w pogodne dni. Ścięte rośliny pozostawiamy w cieniu, w suchym miejscu - gdy zeiędną, przestają parzyć a nie tracą drogocennych właściwości. Do suszenia rozkładamy rośliny pojedyńczo, na papierze, w przewiewnym miejscu. Po wysuszeniu, odkrywamy liście od łodyg (łodygi wyrzucamy) i przechowujemy w szczelnie zamkniętych słojach.
PRZETWORY Z POKRZYWY działają przeciwbiegunkowo, przeciwgośćcowo, wzmacniająco. Hamują też krwawienie. Oczyszczają organizm, gdyż zwiększają wydalanie z organizmu mocznika, chlorku sodu i szkodliwych produktów chemicznych wraz z potem i moczem. Zmniejszają też stężenie glukozy we krwi, regulują przemianę materii, poprawiają jakość krwi, wzmacniają organizm, hamują krwotoki, stany zapalne, działają mlekopędnie. Wykazują działanie przeciwnowotworowe. Pokrzywa dostarcza m. in. krzemionkę przeciwdziałającą miażdżycy i zmarszczkom.
KIEDY STOSOWAĆ : PRZY zatruciach i biegunce, przy żylakach odbytu, bólach mięśniowych i stawowych. W przypadku awitaminozy. Przy obrzękach, nadciśnieniu, mocznicy, dnie moczanowej, stanach zapalnych i zakażeniach dróg moczowych i nerek, kamicy nerkowej, nadczynności tarczycy, zaburzeniach pracy jajników, zapaleniach przydatków, zaburzeniach miesiączki, bólach menstruacyjnych, osłabieniu związanym z menstruacją, PMS, w dolegliwościach przy przekwitaniu, miażdżycy, niedokrwistości, częstych omdleniach, reumatyzmie, artretyzmie, chorobach układu oddechowego, zaburzeniach wątroby, zaburzeniach metabolicznych.
ZEWNĘTRZNIE - preparaty z pokrzywy poprawiają jakość skóry i włosów, szczególnie przy łojotoku, trądziku i pryszczach wszelkiego pochodzenia.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Sernik na zimno z brzoskwiniami .

SYROP Z ZIELONYCH ORZECHÓW WŁOSKICH.

PRZEPIS NA OLEJEK ZŁODZIEI