PRZYWROTNIK LEŚNY

W medycynie ludowej bywa nazywany gęsią łapką lwią łapą, bo jego małe listki przypominają odcisk łapy. Nazwa PRZYWROTNIK natomiast wzięła się stąd, że "przywraca on" urodę i młodość.
W Polsce mamy bardzo wiele odmian przywrotnika, nie wszystkie są jednakowo cenne zielarsko. Przywrotnik leśny można znaleźć na pastwiskach, łąkach, w gajach, zaroślach, na brzegach lasu - bo lubi słońce. Kwitnie od czerwca do lipca. Zielarskim surowcem są jego kwiaty i liście, które zbiera się tuż po kwitnieniu, ścinając kilka centymetrów nad ziemią. Przywrotnik suszy się w cieniu, w przewiewnym miejscu, następnie przechowujemy w szczelnych słojach.
Przywrotnik działa ściągająco, moczopędne, odtruwająco, żółciopędne, wzmacniająco, przeciwzapalnie, odkażająco. Wzmaga wydzielanie soków trawiennych, pobudza apetyt i pszyspiesza trawienie. Ma rewelacyjne działanie na skórę.
KIEDY STOSOWAĆ : Przede wszystkim przy schorzeniach skórnych, ale też przy zaburzeniach trawienia, uczuciu pełności w brzuchu, zaparciach, biegunkach, stanach zapalnych przewodu pokarmowego, przy zatruciach i chorobach zakaźnych.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Sernik na zimno z brzoskwiniami .

SYROP Z ZIELONYCH ORZECHÓW WŁOSKICH.

KOKTAJL OWSIANY Z TRUSKAWKAMI